ساعت روشن بودن تلویزیون

مقدار مناسب روشن بودن تلویزیون چقدر است ؟

این سوال ها که ساعت روشن بودن تلویزیون چقدر است ؟ را خیلی از شما عزیزان از ما تا به حال پرسیده اید و حتی برای شما این سوال هم خیلی مهم بود آیا صفحه تلویزیون تیره می شود ؟ امروز در این مطلب جواب شما عزیزان را می دهیم .

اولین نکته ‌ای که در مورد تلویزیون ‌ها باید بدانید این است که به مرور زمان LCD ، LED  و … شما کم‌‌ نورتر می‌شوند.

درواقع عملکرد فسفر به کار رفته در پلاسماها همچون لامپ CCFL در LCD ها، روز به روز افت پیدا می‌کنند. این بدان معناست که تلویزیون‌های شما پس از گذشت مدتی با مصرف همان میزان برق اولیه، نور کمتری تولید می‌کنند.

البته شما می‌توانید از ابتدا، نور دستگاهتان را در تنظیمات تلویزیون، کمی کاهش دهید و پس از مدتی که نور تلویزیونتان کم شد، میزان کنتراست آن را زیاد کنید (در پلاسما) یا نور پس زمینه آن را افزایش دهید در (LED و LCD)  ولی به هر حال این تنظیمات هم تا مدتی می‌توانند کار شما را راه بیاندازند.

دلایل کم نور شدن تلویزیون

در بازه زمانی طولانی مدت، اگر تلویزیون خود را دائما روشن گذارید و آن را خاموش نکنید ‌تلویزیون شما زودتر روشنایی تصویر خود را از دست می‌دهد.

علاوه بر این اگر کنتراست تلویزیون پلاسمای خود را کم کرده و یا نور پس‌ زمینه LCD یا LED تان را کاهش دهید، به افزایش عمر تصویر تلویزیون خود کمک به سزایی کرده‌اید.

نمایشگر OLED

پنل های اولد تکنولوژی برتر هستند اما به سبب اینکه تمام دیود های نمایشگر که حدودا ۸ میلیون پیکسل هستند باید به تنهایی روشن شوند و نور خود را دونه به دونه دارند به همین سبب گرما و انرژی کلی زیادی رو متحمل میشوند و اگر سکانس های استاتیک و روشن به مدت طولانی ای در حال پخش باشند ممکن است احتباس تصویر به سراغ پیکسل های آن نواحی بیاد مانند آرم شبکه ها یا نوار سفید اخبار شبکه خبر که ثابت هست به همین سبب نمایشگر های اولد با میانگین روزی حداکثر ۸ ساعت روشن بودن آن هم به صورت دوره ای مثلا دو ساعت دو ساعت باشه و سر جمع عمرمفید کمتر از ۳۰ هزاز ساعت کمترین عمر مفید و ریسک پذیرترین نمایشگرها هستند.

 

ساعت روشن بودن OLED

نمایشگر  IPS

این نمایشگر ها و پنل ها بیشترین کاربرد رو امروزه دارند و در انواع مانیتور ها، گوشی های هوشمند، لپتاپ ها و تلویزیون ها به کار گرفته میشود. پنل های IPS بکلایت دارند و اکثر بکلایت آن‌ها نیز بیش از ۹۸درصد انواع این نمایشگر از نوع Edge-lit است یعنی کمترین فشار ممکن روی پیکسل ها هست ولی با این حال ۱۰۰ درصد هم بدون ریسک نیستند و اگر محتوایی بالای ۱۰ ساعت یک ضرب روی آن ها نمایش داده شود ممکن است چند ثانیه احتباس تصویر رو شاهد باشیم اما به هیچ وجه به Burn-in  سوختگی پنل منتهی نمیشود اما اگر زیاد نمایشگر روشن باشه به دلیل ارزون بودن اکثر بکلایت های این نوع نمایشگر ها ممکن است ایراد بکلایت و سوختگی بکلایت برای آن‌ها پیش آید ولی برای گیمینگ تماشای طولانی مدت از بهترین پیشنهاد ها هستند.

علت روشن نشدن تلویزیون

نمایشگر  VA

نمایشگر های VA هم در تلویزیون های LCD با بکلایت CCFL خطی به کار گرفته شده بودند و هم در نمایشگر های LCD امروزی با بکلایت LED. این پنل بهترین و بی ‌ریسک ترین نوع پنل از نظر کارکرد طولانی مدت برای استفاده و روشن بودن است.

حتی با اینکه بکلایت این تلویزیون های جدید LCD از نوع LED FALD  هستند و بسیار بسیار بالارده تر از انواع Edge هستند با نقاط نوری تا ۱۰۰ برابر بیشتر و همینطور کنتراست و روشنایی این نمایشگر ها تا ۱۰ برابر انواع IPS هست البته در بهترین انواع آن‌ ها ولی با این حال کوچکترین اثری از احتباس تصویر مشاهده نمیشود و عمر مفید این نمایشگر ها بیش از ۲۰۰.۰۰۰ ساعت هست و میتواند بدون مشکل شب و روز هم روشن باشد (پنل IPS بسیار نزدیک به این پنل و برای استفاده مداوم است اما پنل های OLed به‌ هیچ وجه برای استفاده های مداوم در نظر گرفته نشدند)

 

چقدر تلویزیون روشن باشد

دو نکته مهم

  • اگر مجبورید تلویزیون خود را روشن بگذارید و به هر دلیلی نمی‌خواهید آن را خاموش کنید، بهتر است یک صفحه مشکی را در آن نمایش دهید.
  • نمایش یک تصویر ثابت بر روی تلویزیون، امکان هک شدن تصویر بر روی صفحه را زیاد می‌کند. این اتفاق بیشتر برای پلاسما‌ها می‌افتد ولی هیچ بعید نیست که برای تلویزیون ‌های LCD و LED هم پیش بیاید.

جمع بندی

  • بهتر است تلویزیون‌های خود را در دوره زمانی بلند‌مدت، به صورت شبانه‌روزی روشن نگذارید. درواقع اگر تلویزیون شما به صورت اتفاقی چند روز روشن بماند مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر این کار برای مدت طولانی تداوم داشته باشد ممکن است عمر تلویزیون کم شود.
  • کنتراست تلویزیون‌ پلاسما و نور پس زمینه LCD و LED را طوری تنظیم کنید که اگر پس از مدتی دچار افت نور شد، بتوانید با زیاد کردن کنتراست یا Brightness، تصویری دلپذیر مشاهده کنید.
  • اگر مجبورید تلویزیون خود را به صورت شبانه روزی روشن بگذارید، بهتر است یک تصویر سیاه را در آن پخش کنید تا کمترین میزان انرژی را مصرف کند.
  • از پخش طولانی مدت یک تصویر ثابت در تلویزیون خود اجتناب کنید.
  • اگر مشکلی برای صفحه تلویزیون شما به وجود آمد از تعمیر کردن آن بپرهیزید ، تعمیر آن را به نمایندگی های رسمی بسپارید .

اگر صفحه نمایش تلویزیون شما به هر دلیلی خراب شده است کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۸۴۷۳۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

برای درخواست تعمیر تلویزیون اینجا کلیک کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

48 + = 49