عدم دریافت کانال HD

دلیل عدم دریافت کانال های HD چیست ؟

مدتی است که صدا و سیمای ایران کانال های خود را از کیفیت SD به نسل جدید HD تبدیل کرده است . با این کار کیفیت شبکه ها چند برابر و با وضوح بالایی تبدیل می شود . اما بعد از بروزرسانی مشکلاتی گریبان گیر کاربران در سراسر ایران شد . مشکلات را می توان : دریافت نکردن کانال ها ، نداشتن تصویر و یا تصویر بدون صدای تلویزیون نام برد . خیلی از شما عزیزان دلیل عدم دریافت کانال های HD را شاید ندانید . با خواندن این مقاله دلیل عدم دریافت کانال های HD و رفع این مشکل را متوجه خواهید شد.

کانال های HD

تلویزیون های مناسب برای دریافت کانال های HD ؟

در پاراگراف بالا یکی از مشکلات اساسی را دریافت نکردن کانال های HD تلویزیون معرفی کردیم . دلیل اصلی این مشکل می تواند تفاوت بین ارسال و نوع سیگنال کانال‌ های HD از صدا و سیما باشد . با این حال اگر این مشکل وجود نداشته باشد ، تلویزیون باید از قابلیت های دریافت MPEG4، DVBS2، HEVC برخورداری کند، تا بتواند شبکه های HD را نمایش دهد. اکثر تلویزیون های قبل از سال ۲۰۱۷ کدک H265 را نمی توانند پشتیبانی ‌کنند . به همین دلیل یکی از مسائل دریافت نکردن و نمایش ندادن کانال های HD می تواند این مشکل باشد .

تلویزیون های تولید شده ی نسل جدید از قابلیت های مناسب برای دریافت شبکه های HD برخورداری می کنند . یعنی برای نمایش شبکه های HD در تلویزیون های جدید با مشکل و یا محدودیتی رو به رو نخواهید شد.

چگونه کیفیت تصویر تلویزیون را تغییر دهیم؟

دلایل مشکلات دریافت کانال های HD

باید گفت چندین دلیل برای دریافت کانال های HD وجود دارد . باید اینگونه گفت که اول تلویزیون و یا دستگاه گیرنده ی خود را بشناسید که آیا قابلیت دریافت کانال های HD را دارد ؟

مدیر کل نظارت و ارزیابی فنی سازمان صدا و سیما اینگونه گفته است که، فرآیند انتشار کانال های اچ دی از جدیدترین فناوری های دیجیتال، یعنی نسل دوم DVB-T2 استفاده شده است. که از کدک ۱۰ بیتی HEVC x265 بهره مند می باشد. اگر تلویزیون و یا گیرنده ی دستگاه دیجیتال شما ، این فرمت را پشتیبانی کند در دریافت کانال های اچ دی با مشکلی رو به رو نخواهید شد . در صورتی که تلویزیون یا گیرنده ی شما این فرمت را پشتیبانی نکند ، شما قادر به دریافت تصویر یا صدا در کانال های دیجیتال نمی باشید.

یکی از سوال های رایج از سوی شما عزیزان این می باشد که چرا بعد از دریافت کانال های HD تلویزیون از تصویر یا صدا برخوردار نمی باشد ؟

باید گفت دلیل این مشکل برای کاربرانی است که از دستگاهی با پشتیبانی T2 استفاده می کنند. به همین علت عدم پشتیبانی از کدک HEVC ، امکان دریافت تصویر را ندارند. اما اگر تلویزیون تنها در این کانال ها صدا ندارد و تصویر را نمایش می دهد، می توانید با کانال یابی مجدد مشکل را برطرف کنید. برای دریافت کانال هایی با سیگنال بالا سعی داشته باشید از آنتن های مناسب استفاده کنید . به عنوان مثال آنتن های رومیزی در دریافت سیگنال قوی مناسب نمی باشند .

آشنایی با آنتن های مناسب در دریافت کانال ها

طریقه ی دریافت کانال های HD

همان طور که گفته شد اگر می دانید تلویزیون شما قادر به دریافت کانال های HD می باشد ، اما از این کانال ها برخوردار نیستید . می توانید خودتان برای دریافت این شبکه ها دست به کار شوید . به عنوان مثال اگر تلویزیون خود را بروزرسانی کنید می توانند کانال هایی با کدک HEVC را نمایش دهند . اما قبل از بروزرسانی می توانید از کانال یابی مجدد استفاده کنید . در صورتی که بعد از کانال یابی دستی یا خودکار باز هم از شبکه های HD برخوردار نشده اید ، می توانید تلویزیون خود را بروز کنید.

کد کانال های ساکنان اهل تهران :

  • کانال‌ های SD از شبکه ۱ تا نمایش —-> 37
  • کانال‌ های SD و تعدادی شبکه های رادیویی —-> 43
  • کانال‌ های HD قبلی به علاوه‌ تعدادی شبکه‌‎ رادیویی —-> 34
  • کانال‌ های جدید HD با کد —-> 31
  • کانال آزمایشی ۴K با کد —-> 54

کانال یابی دستی HD

کلام آخر

برای دریافت کانال های HD در تلویزیون و دستگاه های گیرنده ، فرمت HEVC x265 در نسل دوم واجب می باشد . در صورتی که دستگاه شما از این فرمت برخوردار است اما کانال های HD دریافت نمی کنید ، باید تلویزیون خود را بروزرسانی کنید . اگر با مشکل بروزرسانی تلویزیون و یا دستگاه دیجیتال خود برخورده اید با نمایندگی های مجاز تماس بگیرید .

اما اگر تلویزیون و یا دستگاه گیرنده ی شما از این فرمت پشتیبانی نمی کند ، چند راه برای شما وجود دارد . به عنوان مثال خرید تلویزیون های نسل جدید و یا خرید دستگاه ستاپ باکس جدیدتر که می تواند راه مناسب تر از لحاظ قیمت باشد . تلویزیون های نسل جدید اکثرا از قابلیت های دریافت شبکه های HD برخورداری می کنند .

اگر با برطرف کردن این گزینه ها باز هم با مشکلات دریافت شبکه رو به رو شده اید با نمایندگی های مجاز تماس بگیرید.

 

در صورت حل مشکلات صوتی و تصویری کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۶۸۲۶۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

برای درخواست تعمیر اینجا کلیک کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 − 12 =