دلیل نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

دلیل نقاط نورانی در تصویر تلویزیون چیست؟

یکی از مشکلات تلویزیون ایجاد نقاط نورانی در صفحه نمایش آن می باشد . این مشکل می تواند بعد از چند سال و یا استفاده ی طولانی مدت از تلویزیون به وجود آید . این نقاط یعنی قسمت هایی پر نورتر به اندازه ی یک سکه و یا کمی بزرگ تر در تصویر است . ایجاد این مشکل برای بازدید کنندگان تلویزیون کمی آزار دهنده است . در این مقاله قصد ما آشنایی بیشتر شما با دلیل نقاط نورانی در تصویر تلویزیون می باشد . سوال خیلی از شما عزیزان امکان تعمیر این خرابی و یا علت آن بود .

نقاط نورانی تلویزیون

دلیل ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون چیست ؟

این مشکل از دلایل زیادی می تواند به وجود آید . یکی از اصلی ترین و رایج ترین این دلایل جدا شدن منشور لامپ‌ های بک‌ لایت (صفحه نمایش) تلویزیون است . این منشورها از طریق چسب های حرارتی و مخصوص در محل خود چسبانده شده‌ اند ، اما با گذشت زمان و گرم‌ شدن قطعات مختلف بک‌ لایت ، چسب‌ ها کیفیت خود را از دست می‌ دهند. به این دلیل منشور لامپ‌ ها از محل اصلی خود جدا می‌شوند. بعد از این اتفاق نور لامپ‌ ها کاملا مستقیم به صفحات پولاریزه و دیفیوزر تلویزیون می تابند. در این حالت نقاط نورانی در تصویر ظاهر می شود. از دیگر دلایل آن می توان :

دلایل داغ شدن تلویزیون چیست ؟

خراب شدن پیکسل تصویر تلویزیون

همانطور که می دانید تصاویر تلویزیون های LED و LCD از میلیون ها پیکسل تشکیل شده است . پیکسل یعنی نقاط بسیار ریزی که در کنار هم تصویر را به نمایش می گذارند . خراب شدن پیکسل های تلویزیون شما را با مشکلاتی مانند پیکسل سوختگی ، کم نور شدن تصویر و یا ظاهر شدن نقاط نورانی رو به رو می کند .

تصویر بی کیفیت تلویزیون

در متن بالا یکی از دلایل اصلی این مشکل ، گرم شدن بک لایت گفته شد . باید گفت همه ی تلویزیون ‌های فارغ از برند به مرور زمان دچار مشکل جابجایی منشورها می ‌شوند. ولی اگر کیفیت تصویر پایین باشد، این اتفاق خیلی زودتر رخ می دهد. به همین علت یکی از دلایل ایجاد لکه‌ های سفید بی ‌کیفیت بودن نمایشگر تلویزیون است.

ظاهر شدن نور بک لایت

راه حل های رفع مشکل به دست شما :

با وجود آمدن این مشکل شاید فکر کنید تنها تعمیر آن به دست متخصصین باشد . اما اینگونه نیست ، اول از همه تلویزیون خود را به روش زیر بررسی کنید.

۱ – بررسی کابل های تلویزیون

باید تمامی کابل هایی که به تلویزیون خود متصل کرده اید را کاملا بررسی کنید . بعد از اطمینان کامل از درست وصل کردن به پورت های تلویزیون به سراغ سلامت کامل کابل ها بروید . یعنی هیچ کدام از کابل ها نباید از پارگی برخوردار باشند . اگر کابلی کهنه و فرسوده بود آن را با یک کابل جدید جایگزین کنید.

۲ – درو کردن تداخلات الکتریکی

راه حل دیگری که می توانید نور ظاهر شده در تصویر را حذف کنید ، برطرف کردن تداخلات الکتریکی تلویزیون می باشد . یعنی سایر وسایل الکتریکی منزل را در فاصله ی مناسب از پنل تلویزیون قرار دهید . با این کار تداخلات الکتریکی را از بین می برید و تصاویر را طبیعی و بدون نویز دریافت می کنید.

۳ – مشاهده تنظیمات تلویزیون

تغییر و بررسی تنظیمات تلویزیون می تواند در کیفیت تصویر و رفع ایراد نقاط سفید روی نمایشگر کمک ‌کند . باید وارد منوی تنظیمات تلویزیون شوید و بخش هایی مانند روشنایی، کنتراست، رنگ و مواردی مانند آن را مجددا پیکربندی نمایید. به عنوان مثال اگر تصویر روشن ‌تر یا تیره‌ تر از حالت طبیعی باشد، کیفیت آن به خوبی نمایش داده نمی‌ شوند‌. بعد از رو به رو شدن با این مشکل باید کنتراست کیفیت تصویر را به حالت عادی برگردانید. به طوری که دیگر نقاط نورانی روی تصویر تلویزیون را مشاهده نکنید.

بعد از تغییر در هر بخش از تصاویر می توانید کیفیت آن را افزایش و یا کاهش دهید . اگر با این بخش از تنظیمات آشنایی داشته باشید و مشکل از تنظیمات تصویر باشد ، به راحتی آن را برطرف می کنید.

دلیل کم نور شدن تصویر تلویزیون

کلام آخر

شما را با نقاط نورانی تلویزیون و تعمیر آن به دست خود شما آشنا کرده ایم . اما اگر نتوانستید خود شما آن را تعمیر کنید ، امکان خراب بودن بک لایت تلویزیون وجود دارد. خراب شدن بک لایت یا همان تصویر تلویزیون مشکل مهم و پرهزینه ای می باشد. در صورتی که بک لایت قابل تعمیر باشد متخصصین آن را تعمیر می کنند . اما اگر قابل تعمیر و با هزینه ی بالایی باشد، قبل از تعمیر مبلغ آن به شما گفته می شود . همیشه تعمیر تلویزیون با هزینه ی بالا به مشتری گفته می شود. اگر این مشکل در تلویزیون شما ایجاد شده است . تعمیر آن را فقط به نمایندگی های مجاز بسپارید.

در صورت حل مشکلات صوتی و تصویری کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۸۴۷۳۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

66 + = 73