دلایل نداشتن صدای تلویزیون

دلایل نداشتن صدای تلویزیون

شاید تلویزیون شما در حال پخش فیلم باشد و ناگهان صدای آن قطع شود و شما این علت را خرابی تلویزیون یا مشکل سامانه بدانید .اما این مشکل نسبتا رایج است و حتی برای بهترین برندها هم رخ می‌دهد. در برخی موارد علت قطع صدای تلویزیون مشکل ساده‌ای است که خودتان به راحتی می‌توانید برطرف کنید. از سوی دیگر، این احتمال نیز وجود دارد که در اثر یک مشکل فنی قطع شده باشد. در این صورت، تنها یک تکنسین ماهر می‌تواند دستگاه شما را عیب یابی و نقص آن را برطرف کند. آشنایی بیشتر شما با صدای تلویزیون در این مقاله خواهد بود.

علت قطع شدن صدای تلویزیون

صدا نداشتن تلویزیون یا قطع شدن صدا یکی از مشکلات رایج تلویزیون‌های خانگی‌ است، اما مشکلات دیگری همچون خش خش کردن صدای تلویزیون، همزمان نبودن صدا و تصویر و… وجود دارد که همگی لذت استفاده از تلویزیون را از بین می‌برند. می توان گفت خوشبختانه حل کردن این مشکلات راه های ساده ای دارد .

این مشکل را می توان به چند دسته تقسیم کرد . گاهی نیاز به تکنسین دارد و گاهی حل این مشکل را به سادگی خودتان می توانید برطرف کنید . با چند دلیل بیشتر آشنا شوید :

۱ – فعال بودن حالت بی صدا یا MUTE تلویزیون

در تمامی دستگاه های صدا دار اگر بی صدا یا MUTE آن فعال باشد ، دستگاه صدا ندارد . برای رفع این مشکل تنها کافیست مجددا دکمه MUTE یا یکی از دکمه‌های ولوم (کم – یا زیاد +) را بفشارید تا از حالت بی صدا بودن خارج شود.

۲ – خرابی بلندگوی داخلی

برطرف کردن این مشکل به عهده ی شما نیست . این مورد یک تعمیر سخت افزاری است و برای رفع آن، داشتن تخصص و دانش فنی نیاز است.

  • معمولا در صورتی که بلندگوها علت قطع شدن صدای تلویزیون باشند، پیش از خرابی کامل آنها خش خش کردن صدای تلویزیون نیز مشاهده می‌شود.
  • در صورتی که بلندگو معیوب باشد، دیافراگم یا فوم آسیب دیده است که با جابجا شدن سبب تولید نویز به همراه صدای اصلی می‌شوند و علت صدای خش خش نیز همین است.
  • برای تست بلندگوها تلویزیون را به دستگاه دیگری همچون دی وی دی یا … متصل کنید و ببنید که همچنان این مشکل وجود دارد یا خیر.

۳ – مشکل در کابل HDMI

این مشکل هم نیز به راحتی خودتان توانایی بر طرف کردن آن را دارید . اگر تلویزیون شما به دستگاه‌های دیگری متصل باشد، ممکن است صدا قطع شود. پس گاهی کابل‌هایی مانند HDMI نیز می‌توانند موجب این مشکل شوند. برای انجام بررسی‌های لازم در نخستین گام باید از سالم بودن کابل HDMI مطمئن شوید .

پس از آن تنظیمات لازم را در دستگاهی که به تلویزیون وصل است انجام دهید. برای آنکه مشکل صدا نداشتن برطرف کنید، باید به قسمت تنظیمات دستگاه رفته و اسپیکر را تغییر داده و تلویزیون را برگزینید تا صدا از آن پخش شود.

مشکل از کار افتادن کابل HDMI

۴ – ایراد در بلندگوهای خارجی

بلندگوهای خارجی را می‌توان اسپیکر، سینمای خانگی و … نام برد. قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و … می‌تواند به دلیل ایراد در سیم‌ها و اتصالات اسپیکرها یا سینمای خانگی باشد یا خود بلندگوها معیوب باشند.

اگر سیم‌های بلندگو را به یک باتری قلمی وصل کردید و صدای خش خش تولید شد، بدانید که بلندگوی شما آسیب دیده است.

۵ – به روز رسانی نکردن تلویزیون

این مشکل شاید برای تلویزیون های هوشمند و نسل جدید باشد. با داشتن اطلاعات کافی خود شما به سادگی رفع می شود . یعنی سعی کنید هر چند وقت یکبار تلویزیونتان را آپدیت کنید.

به روز رسانی تلویزیون جی پلاس Gplus

۶ – ایراد برد اصلی یا مین برد

آخرین و مهم ترین مشکل را می توان خرابی برد اصلی یا مین برد تلویزیون گفت . در واقع برد اصلی قطعه‌ای است که در آن صدای تلویزیون دیکود شده، پردازش می‌شود. سپس به بخش آمپلی فایر یا تقویت کننده فرستاده شده و نهایتا به بلندگوها برای پخش فرستاده می‌شود.

بنابراین معیوب بودن برد اصلی یا مین برد می‌تواند اختلالات صدا ایجاد کند و علت نداشتن صدای تلویزیون باشد. عیب یابی و تعمیر آن در این مورد باید توسط یک تکنسین صورت بگیرد.

برد اصلی تلویزیون

سخن پایانی

باید به شما بگوییم اگر در هر صورت نتوانستید مشکل خود را حل کنید تنها راه شما گزارش دادن به ما می باشد . شما سعی کنید تنها تلویزیون خود را به یک تکنسین فنی یا نمایندگی های مجاز بسپارید .

اگر  تلویزیون شما به هر دلیلی دچار مشکل شده است کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۸۴۷۳۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

برای درخواست تعمیر تلویزیون اینجا کلیک کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 9 =