پیکسل سوختگی تلویزیون

0 2,476

طریقه ی جلوگیری و رفع پیکسل سوختگی تلویزیون

در این مقاله یکی از مشکلاتی را به شما توضیح خواهیم داد که جلوگیری از آن کار چندان مشکلی نمی باشد، اما بعد از به وجود آمدن این مشکل تصویر زیبای تلویزیون خود را از دست خواهید داد ، این مشکل همان پیکسل سوختگی و یا سوختن پیکسل تلویزیون ها می باشد.

پیکسل همان عنصر صفحه نمایش می باشد، به عنوان مثال بر روی تصویری کاملا زوم کنید با تعداد زیادی پیکسل کنار هم رو به رو خواهید شد، به ريز ترين قسمت تصوير پيكسل گفته مي شود كه هر پيكسل از سه رنگ قرمز، سبز و آبي تشکیل شده است، حال در این مقاله راه حل های رفع پیکسل سوختگی تلویزیون و یا عوامل به وجود آمدن آن را خواهید دانست.

پیکسل سوختگی تلویزیون

خیلی از تلویزیون ها و صفحه نمایش ها شاید با مشکل پیکسل سوختگی و یا همان سوختن پیکسل رو به رو شوند ، این مشکل اوایل برای شما می تواند چندان مهم به نظر نرسد اما اگر به موقع بررسی و جلوگیری نشود ، می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

یکی از عوامل ایجاد کننده ی مشکلات تلویزیون که در خیلی از مقالات در مورد آن به شما هشدار جدی داده شده است همان روشن گذاشتن تلویزیون به مدت طولانی می باشد، که یکی از این مشکلات همان سوختن پیکسل تلویزیون شما می باشد ، علت پيكسل سوختگي به این دلیل می باشد كه وقتي يك تصوير به طور ثابت، براي مدت زماني طولاني بدون هيچ حركتي بر روي صفحه مانيتور بماند در اين شرايط سه رنگ سبز، قرمز و آبي ديگر هيچ فعاليتي نخواهند داشت و رنگ پيكسل ها سياه ديده مي شود كه اصطلاحا به اين اتفاق پيكسل سوختگي مي گويند.

نحوه ساخت رنگ ها در صفحه پيكسل ها

ریز ترین قسمت صفحه نمایش یعنی پیکسل چگونه یک رنگ مشخص در تصویر را نمایش می دهد ؟

جواب این سوال چندان سخت نمی باشد یعنی :  بايد اندازه روشنايي رنگ هاي سبز، قرمز و آبي به طور درستي تنظيم شود. به طور مثال: براي اينكه رنگ سفيد در يك پيكسل ساخته شود، اين سه رنگ اصلي، با تمام توان با روشنايي خود شروع به تابيدن مي كنند. همچنين اگر بخواهد رنگ بنفش ساخته شود، قسمت هاي رنگي قرمز و آبي كه تركيب اين دور رنگ بنفش مي شود، روشن مي ماند اما رنگ سبز بايد خاموش باشد. زماني كه نقاط پيكسل به هم پیوند می خوردند، باعث به وجود آمدن رنگ هاي شفاف و واضح مي شوند در نتيجه تصاويري با كيفيت و وضوح بالايي خواهيم داشت.

مهمترين علت پيكسل سوختگي تلويزيون چيست؟

یکی از دلایل مهمی که علت پیکسل سوختگی تلویزیون شما می باشد را در قسمت بالا به شما عزیزان توضیح داده ایم ، همان زیاد روشن ماندن تلویزیون می تواند عامل اصلی پیکسل سوختگی در تلویزیون باشد ، به عنوان مثال اگر به مدت طولانی به تماشای تلویزیون خود پرداخته اید و تصویر آن ثابت و بی حرکت مانده است ، در اين حالت ممكن است پيكسل سوختگي رخ داده باشد. به هیچ عنوان نباید تصویر تلویزیون را ثابت و بی حرکت به مدت زمانی طولانی تماشا کرد.

نکته : در تلويزيون هاي ال اي دي، هر پيكسل خودش به تنهايي نور را توليد مي كند و به همين دليل قدرت كمتري دارد، در نتيجه هر اندازه كه تلویزیون بيشتر روشن باشد، احتمال سوختگي آن هم بيشتر است.

روش هاي جلوگيري از پيكسل سوختگي تلويزيون
  • پاک کردن صفحه نمایش تلویزیون با استفاده از اسپری های مخصوص آن.
  • زمان استفاده طولاني مدت از تلويزيون خود هر از گاهي دستگاه را خاموش كنيد.
  • در هنگام جا به جایی و یا نصب تلویزیون خود، مراقب آن باشید تا صفحه نمایش به جایی برخورد نداشته باشد.
  • در زمان تماشاي تلويزيون اگر احيانا تصوير ثابت شد و بي حركت ماند به هيچ عنوان صفحه نمايش را حركت ندهيد و از وارد كردن كوچكترين ضربه به آن جددا خودداري كنيد.
  • از پرتاپ کردن هر گونه شی سخت و یا نوک تیز توسط کودکان خود جلوگیری کنید.

برای آموزش بیشتر در رابطه با تمیز کردن تلویزیون خود به این صفحه مراجعه فرمایید.

در چه صفحه نمايشي پيكسل سوختگي تلويزيون بيشتر رخ مي دهد؟

اول باید شما را با دو صفحه نمایش قدیمی تر که بیشتر با این مشکل رو به رو می شوند آشنا کنیم ، این دو صفحه نمایش همان LCD و TFT می باشند. اما فناوری های جدید برای هر مشکلی تا حد امکان راه حلی درست می کنند ، به عنوان مثال دو شرکت بزرگ ال جی و سامسونگ با پیشرفت های امروزی تا حد امکان جلوی این مشکل را گرفته اند.

شرکت ال جی همان گونه که روز به روز با تکنولورژی های جدید تلویزیون روانه بازار می کند ، برای این مشکل هم تمام تلاش خود را کرده تا با آن رو به رو نشوید ، براي مثال: اگر دستگاه شما هفت ساعت به طور مداوم روشن بماند، تلويزيون بعد از خاموش شدن به مدت ده دقيقه، شروع به بازسازي پيكسل ها مي كند. براي جلوگيري از پيكسل سوختگي در تلويزيون هاي برند ال جي، در قسمت تنظيمات گزينه Pixel  refresher را فعال كرده و مدتي صبر كنيد.

شرکت سامسونگ نیز با وارد کردن تلویزیون های نسل جدید خود یعنی QLED  و UHD  از پیکسل سوختگی تا حد امکان در تلویزیون های خود جلوگیری کرده است.

اگر  تلویزیون شما به هر دلیلی دچار مشکل شده است کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

تلگرام و واتساپ : ۰۹۹۳۲۶۹۶۳۲۷

برای درخواست تعمیر تلویزیون اینجا کلیک کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 81 = 84