قطع و وصل لحظه ای صفحه تلویزیون

یکی از دلایل قطع و وصل لحظه ای صفحه نمایش تلویزیون چیست ؟

قطع و وصل لحظه ای صفحه تلویزیون را می توان یکی از مشکلات دانست. ولی امکان دارد خود شما به راحتی از پس این مشکل بر آیید. اکثر شما عزیزان این مشکل را کمی پیچیده فرض می کنید اما این طور نیست . در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با این مشکل آشنا کنیم .

 

نویز تلویزیون

علت قطع و وصل صفحه تلویزیون

این اتفاق در بیشتر موارد زمانی رخ می‌دهد که تلویزیون به دستگاه گیرنده دیجیتال و یا دستگاه‌های مشابه دیگری از طریق پورت HDMI متصل باشد.

وقتی شما از یک وسیله برقی با توان بالا مانند: لباسشویی، آبمیوه‌گیری و یا لوازم مشابه ای که دارای موتور هستند در منزل استفاده می‌کنید به دلیل تولید نواسانات مغناطیسی، باعث ایجاد نویز در وسایل دیجیتال می‌شود.

همین نویز در لوازم دیجیتال، مانند تلویزیون، باعث بروز ایراداتی می‌شود که نمونه بارز آن قطع شدن لحظه‌ای تلویزیون است.

این اتفاق بیشتر به دلیل استفاده از کابل‌های HDMI با کیفیت پایین می باشد. کیفیت کابلی که از آن استفاده می کنید و قابلیت رفع نویز داشته باشد بسیار مهم است. به همین دلیل هر کابلی نمی‌تواند در برابر نواسانات مغناطیسی به درستی کار کند. یعنی امکان دارد باعث ایجاد نویز در تصویر (قطع وصل شدن تصویر تلویزیون) شود.

به عنوان مثال اگر کابل برق را از کنار سیم تلفن عبور دهید باعث ایجاد نویز در هنگام مکالمه می‌شود و یا اگر سیم برق از کنار سیم‌ های آیفون تصویری عبور کرده باشد، تصویری بی کیفیت همراه با نویز مشاهده خواهید کرد. جریان برق می‌تواند در لوازم دیجیتال مشکل ایجاد کند.

رنگ تصویر تلویزیون

 

راه حل قطع و وصل صفحه تلویزیون

خب تا اینجا دریافتیم تداخلات الکترومغناطیسی حاصل از لحظه استارت وسائل موتوری باعث قطع موقت سیگنال تصویر دیجیتال میگردد، اما راهکار چیست؟

آیا باید قید دیدن تصویر با کیفیت بالا و دیجیتال را فراموش کرده و به همان سبک آنالوگ با کابل‌های AV برگردیم؟

جواب این که خیر سازندگان وسائل الکترونیکی راهکاری دارند. برای تداخلات کمتر الکترو مغناطیسی و یا حداقل آن دو راهکار وجود دارد که عبارتند از:

  1. قرار دادن شیلد بدور سیم انتقال تصویر.
  2. استفاده از نویزگیر‌های فریت در ابتدا و انتهای کابل.

دلایل برفکی شدن تصویر تلویزیون

فریت ترکیبی شیمیایی از اکسید آهن با مواد سرامیکی است که به خاطر نفوذ پذیری بالا و هدایت الکتریکی بسیار پایین در ترانسفورماتور‌ها و هسته سلف‌ها استفاده میشود و از همین خاصیت آن در کابل‌ها بعنوان نویز گیر و سد کننده امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا استفاده میشود.

پس راه حل این هست از کابل‌های HDMI شیلد دار و مجهز به نویز گیر استفاده کنید . تصویر کابل HDMI پایین همان کابل نویزگیر یا شیلد دار می باشد .

نکته

یکی از کارهای مهم برای جلوگیری از نویز در تصویر تلویزیون این است که از کابل hdmi کوتاه استفاده کنید و آن را از کنار کابل برق عبور ندهید و دیگر اینکه کابل hdmi در بازار تنوع زیادی دارند حتما از نوع شیلد دار استفاده کنید .

برای آشنایی با کابل های HDMI به این صفحه مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در این پست متوجه شدید یکی از دلایل قطع و وصل تصویر تلویزیون همان نویز الکترونیکی است. برای شما عزیزان کمی از راه حل های این مشکل را توضیح دادیم. اما اگر این مشکل با این راه کارهایی که به شما گفته شد و باز هم ادامه داشت. باید از تکنسین های مجاز ال جی کمک بخواهید. زیرا در این پست فقط مشکلاتی که شما می توانید آن را تعمیر کنید گفته شد.

اگر  تلویزیون شما به هر دلیلی دچار مشکل شده است کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۶۸۲۶۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

برای درخواست تعمیر تلویزیون اینجا کلیک کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

57 − 50 =