چگونه تلوزیون صفحه تخت را تمیز کنیم؟

How to Clean Your Flat-Screen TV

0 3,161

چگونه تلویزیون صفحه تخت را تمیز کنیم؟

تمیزکردن صفحه نمایش تلوزیون مسئله‌ی پیچیده‌ای نیست، ممکن است یک پارچه نرم تمام آنچیزی باشد که شما نیاز دارید.

چگونه تلوزیون صفحه تخت را تمیز کنیم؟ تلوزیون‌ها نیز مانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری، گرد و غبار را جذب کرده و با لکه‌هایی مانند اثر انگشت کودکان، دچار مشکل می‌شوند. خوشبختانه، تمیزکردن تلوزیون صفحه‌ تخت خود، یک فرآیند ساده است و نیازی به مواد شیمیایی ویژه‌ای ندارد.

اگرچه بازار فعلی تلوزیون تحت تسلط تلوزیون‌های LCD و صفحه ‎نمایش‌های بزرگ LED و OLED است، اما بسیاری از ما هنوز دارای مجموعه‌های قدیمی‌تر تلوزیون‌ها هستیم که این مجموعه قدیمی شامل تلوزیون‌های پلاسما که شرکت‌ها تولید این نوع تلوزیون‌ها را در سال ۲۰۱۴ متوقف کردند و حتی تلوزیون‌های CRTV که TubeTV نیز نامیده می‌شدند و در سال ۲۰۰۸ ناپدید شدند، است.

اگر شما همچنان تلوزیون Tube خود را استفاده می‌کنید، باید بدانید که این تلوزیون‌ها انعطاف بیشتری نسبت به سایر تلوزیون‌ها دارند، چراکه صفحه‌نمایش این تلوزیون‌ها از شیشه ساخته شده‌اند و مانند سایر وسایل شیشه‌ای در خانه شما قابل پاکسازی هستند. برای این نوع تلوزیون (تنها برای این مدل تلوزیون) شما می‌توانید از پاک‌کننده‌های شیشه مانند Windex برای پاکسازی استفاده کنید.

چگونه تلوزیون صفحه تخت را تمیز کنیم؟

تلوزیون‌های LCD بسیار حساس‌تر از سایر تلوزیون‌ها هستند و برای جلوگیری از ایجاد خراش و آسیب دیدن صفحه نمایش تلوزیون، باید با دقت تمیز شوند. تلوزیون‌های پلاسما همانطور که گفته شد دارای صفحه‌نمایش شیشه‌ای هستند؛ اما تولیدکنندگان اغلب از یک پوشش ضد حساسیت براق نیز برای این تلوزیون‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین در پاکسازی این تلوزیون‌ها به جای پاکسازی همانند سری‌های CRTV باید از روش پاکسازی تلوزیون‌های LCD استفاده کنید.

توصیه‌ها برای تمیزکردن هر دو نوع تلوزیون‌های OLED و LCD  یکسان و ساده هستند: آن‌ها را با یک پارچه نرم و خشک که از ایجاد خراش روی صفحه‌نمایش جلوگیری می‌کند، تمیز کنید.

قدرت‌نمایی نمایشگرهای سامسونگ در ISE 2020 را در اینجا بخوانید!

ابتدا تلوزیون را خاموش کنید

کلودیو سیاچی، مدیر برنامه گزارشات تلوزیون Consumer Report می‌گوید: “در تمام انواع تلوزیون‌ها، ابتدا آن‌ها را خاموش کنید و سپس تمیزکردن را آغاز کنید.” “این عمل علاوه بر اینکه روش ایمن‌تری نسبت به زمانی است که تلوزیون روشن است، موجب می‌شود در تاریکی ایجاد شده لکه‌ها‌ی انگشتان به راحتی دیده شوند، همچنین به تلوزیون کمک می‌کند تا مقداری خنک شود.”

اگر هنوز مطمئن نیستید که چه نوع تلوزیونی را در خانه استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق کتابچه راهنمای تلوزیون به این موضوع پی ببرید. اغلب کتابچه‌های راهنما و وب‌سایت‌های شرکت‌های سازنده‌ی  تلوزیون، دستورالعمل‌هایی را درمورد بهترین روش تمیزکردن مجموعه‌های خود ارائه می‌دهند. اگر روشی را به کار بگیرید که کتابچه راهنمایی شرکت سازنده تلوزیون آن را ممنوع کرده، ضمانت‌نامه تلوزیون شما باطل خواهد شد.

در اینجا تمامی نکات را برای تمیزکردن تلوزیون صفحه تخت شما جمع‌آوری کردیم.

تمیز کردن را با یک پارچه نرم و خشک شروع کنید.

صفحات‌نمایش می‌توانند به راحتی خراش بردارند، حتی گاهی حوله‌های‌کاغذی و یا بافت و دستمال‌های حاوی الیاف می‌توانند به صفحه‌نمایش شما آسیب برسانند. جان والش، که بیش از ۲۵۰ تلوزیون را برای کار خود به عنوان عکاس CR در سال تمیز می‌کند، می‌گوید: “بهترین انتخاب شما،  استفاده از یک پارچه نرم و ضداستاتیک است، این نوع پارچه برای تمیزکردن عینک و لنزهای دوربین استفاده می‌شود و همچنین  روش تمیز کردن دایره‌ای نیز بسیار کاربردی است.

(البته گاهی اوقات تولیدکنندگان تلوزیون، پارچه‌ای را برای تمیزکردن تلوزیون به مشتریان ارائه می‌دهند.) والش ادامه می‌دهد: صفحات‌نمایش تلوزیون را به آرامی تمیز کنید تا گرد و غبار و سایر مواد زاید از بین بروند اما صفحات‌تلوزیون را محکم فشار ندهید.

چگونه تلوزیون صفحه تخت را تمیز کنیم؟

کاربران اغلب می‌خواهند، میز تلوزیون خود را نیز تمیز کنند تا مطمئن شوند گرد و غبار مانع از تخلیه گرما نمی‌شوند. والش پیشنهاد می‌کند که اگر تلوزیون روی یک پایه قرار گرفته و روی دیوار نصب نشده باشد، کاربران می‌توانند با یک دست تلوزیون را نگه داشته و با دست دیگر آن را تمیز کنند، تا به این صورت از کج‌شدن تلوزیون جلوگیری شود. با این حال CR به منظور جلوگیری از جابه‌جا‌شدن تلوزیون‌هایی که روی پایه قرار دارند، پیشنهاد می‌کند تا آن‌ها را با استفاده از تسمه‌های نگهدارنده، که برای همین منظور نیز طراحی شده‌اند، ثابت نگه دارند.

اگر صفحه نمایش تلویزیون شما به هر دلیلی خراب شده است کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

تلگرام و واتساپ : ۰۹۱۰۸۳۸۹۶۵۸

برای درخواست تعمیر تلویزیون اینجا کلیک کنید!

کاربران می‌توانند برای زمانیکه لکه‌ها به سختی پاک می‌شوند، پارچه را با آب مقطر مرطوب کنند و صفحه‌نمایش را به آرامی تمیز کنند. کاربران باید توجه داشته باشند که آب را مستقیما به صفحه نمایش اسپری نکنند، چراکه درصورت فرو رفتن آب در داخل دستگاه‌، موجب خرابی و ایجاد مشکل و شوک در تلوزیون می‌شود.

کاربران می‌توانند برای سخت‌ترین لکه‌ها که از بین نمی‌روند نیز، محلول صابون بسیار ملایم که با آب رقیق شده است، را روی پارچه تمیز کننده اضافه کنند و سپس با آن پارچه تلوزیون خود را پاکسازی کنند.

(راهنمایی برای میزان استفاده از صابون، پاناسونیک panasonic را با نسبت ۱۰۰:۱ آب به صابون توصیه می‌کند.) همانطور که گفته شد، تلوزیون‌های LCD‌، نسبت به فشار بسیار حساس هستند و می‌توانند به راحتی خراشیده شوند، بناربراین کاربران نباید پارچه را بر روی صفحه‌نمایش فشار دهند.

والش پیشنهاد می‌کند، که اگر کاربران از پارچه مرطوب برای تمیزکردن صفحه‌نمایش تلوزیون خود استفاده می‌کنند، بار دیگر با یک پارچه خشک تلوزیون را پاکسازی کنند تا هر نوع رگه‌ای از باقی‌مانده مواد روی صفحه‌نمایش از بین برود.

از مواد شیمیایی مضر جلوگیری کنید.

الکل و آمونیاک که در پاک‌کننده‌های شیشه‌ای مانند Windex وجود دارد، موجب می‌شوند تا صفحه‌نمایش تلوزیون‌های جدید شما آسیب ببینند، بنابراین کاربران نباید از پاک‌کننده‌هایی که حاوی این مواد هستند، استفاده کنند. اگر کاربران می‌خواهند از پکیج پاک‌کننده صفحه‌نمایش استفاده کنند،(که حقیقتا به آن نیازی ندارند) باید از پکیج هایی استفاده کنند که حاوی  الکل، آمونیاک و استون نیست. همچنین کاربران باید دقت کنند که از پاک‌کننده‌هایی که حاوی مواد ساینده  هستند و موجب ایجاد خراش روی صفحه تلوزیون می‌شوند، استفاده نکنند.

از خریداری کیت‌های تمیز‌کننده‌ خودداری کنید.

در ایالت متحده آمریکا؛ برخی از فروشگاه‌ها یک کیت تمیزکننده که فقط یک پارچه میکروفیبر و یک بطری کوچک محلول تمیزکننده را شامل می‌شود، را بین ۱۵ تا ۲۰ دلار قیمت‌گذاری کردند. علاوه بر آن، محلول این کیت‌ها عمدتا از آب تشکیل شده است. به جای خریداری این کیت، کاربران می‌توانند پارچه مورد نیاز را در فروشگاه لوازم اداری و آنلاین خریداری کنند و طبق توصیه‌های گفته شده، از آب مقطر و یا محلولی که خود تهیه کردند، استفاده کنند. اگر کاربران می‌خواهند از کیت استفاده کنند، می‌بایست مطمئن شوند که محلول آن حاوی مواد شیمیایی مضر نیست.

کنترل تلوزیون خود را فراموش نکنید.

کنترل از راه دور تلوزیون علاوه بر اینکه دارای گرد و غبار است، تعداد زیادی از میکروب‌ها را نیز در خود جای داده است.(به تعداد انگشت‌هایی که با دکمه‌های ریموت کنترل شما تماس داشته‌اند، فکر کنید، آیا همه‌ی آن‌ها را پاک کردید، ما اینجا از عطسه و سرفه‌ای که ممکن است، اثراتی بر ریموت کنترل داشته باشند، صرف نظر می‌کنیم.)

کاربران برای ایمنی بیشتر، بهتر است قبل از شروع به تمیزکردن، باتری‌های کنترل را خارج کنند. سپس ریموت کنترل خود را برعکس کنند، به گونه‎ای که دکمه‌ها مقابل زمین و روبه پایین قرار بگیرند و به آرامی ریموت کنترل را روی کف دست دیگر تکان دهند تا هرگونه گردی بین دکمه‌ها خارج شود. ریموت کنترل را با یک پارچه نرم که حاوی الکل رقیق شده با آب است، را پاک کنند. کاربران بایدتوجه داشته باشند که پارچه فقط کمی مرطوب باشد.

 

کاربران می‌توانند دکمه‌های داخل ریموت کنترل را با استفاده از یک لوله پنبه‌ای که حاوی مخلوط الکل و آب است، را تمیز کنند. بقایای سفت و سخت که در اعماق دکمه‌های تلوزیون فرو رفتند را نیز می‌توان با استفاده از یک مسواک خشک و خلال دندان چوبی بیرون آورد.

و در آخر کاربران بار دیگر ریموت کنترل را با یک دستمال نرم و خشک پاک کنند و باتری‌ها را در جای خود قرار دهند.


منبع: consumerreports.orgچگونه تلوزیون صفحه تخت را تمیز کنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 3 = 1