حل مشکل تغییر سایز تصویر تلویزیون

آموزش حل مشکل تغییر سایز تصویر تلویزیون

یکی از مشکلاتی که بعضی اوقات با آن رو به رو می شوید تغییر سایز تصویر تلویزیون می باشد . یعنی در این مشکل، تصاویر یا کوچک تر و یا بزرگ تر از اندازه صفحه نمایش شما هستند . در بسیاری از موارد حل این مشکل بسیار راحت و جزئی است . و از طریق تنظیمات تلویزیون توانایی برطرف کردن تغییر سایز تصویر تلویزیون وجود دارد . و یا در بعضی از تلویزیون ها تنها با تعمیر سخت افزار امکان برطرف کردن آن وجود دارد. در خواندن این مقاله متوجه برطرف کردن این مشکل می شوید .

سایز تصویر تلویزیون

نحوه بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون

تنظیمات تلویزیون شما قادر به تغییر سایز تصویر می باشد . یعنی در منوی تنظیمات تصویر، گزینه ای تحت عنوان Aspect Corrections وجود دارد . در آن چندین گزینه برای انتخاب در دسترس است و می توان با انتخاب آنها، اندازه تصویر مناسب را تعیین کرد. این گزینه ها شامل zoom، stretch و full screen می شوند.

با انتخاب هر یک از این گزینه ها می توانید سایز تصویر متفاوتی داشته باشید . البته می توان علاوه بر این موارد، با انتخاب گزینه تنظیم خودکار یا حالت نمایش تصویر عادی، اندازه تصویر مورد نظر را تعیین کرد.

بهم خوردن اندازه تصویر تلویزیون

دلایل بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون

در گزینه های بالا به شما گفتیم حالت های مختلف تنظیم اندازه تصویر تلویزیون چگونه می باشد . شاید شما با اندازه تصویر غیر استاندارد تلویزیون خود رو به رو شوید . بزرگ یا کوچک شدن تصویر تلویزیون می تواند در حالت های زیر مشاهده شود :

۱ – تصویر به حالت ستونی : یعنی دو نوار سیاه رنگ در دو سمت تصویر قرار می گیرد و از بالا و پایین تصویر بریده می شود. در این حالت کیفیت تصاویر تار و بی کیفیت است .

۲ – تصویر صندوق پستی : این بار نوارهای سیاه رنگ در بالا و پایین صفحه قرار می گیرند . یعنی تصاویر یک حالت گسترده و کش آمده پیدا می کنند. تصاویر از دو طرف کناری بریده می شوند و کیفیت مطلوبی ندارند.

۳ -تصویر پنجزه : در این حالت تصاویر در یک کادر مربعی سیاه رنگ قرار می گیرند. به مراتب اندازه و کیفیت آن نسبت به تصویر نرمال کاهش می یابد.

اگر با هر یک از موارد بالا رو به رو شوید تصویر نرمالی از تلویزیون خود مشاهده نمی کنید . ابعاد آن یا کوچکتر از حالت عادی است یا بزرگتر و کیفیت آن هم استاندارد نمی باشد .

دلایل برفکی شدن تصویر تلویزیون

برطرف کردن اندازه تصویر تلویزیون ال جی

شما با متوجه شدن برطرف کردن این مشکل در برند تلویزیون ال جی می توانید تصویر تلویزیون های دیگر را هم به حالت نرمال تبدیل کنید .

  • ابتدا تلویزیون را روی حالت Home use قرار داده و سپس دکمه start را بزنید .
  • در این بخش وارد تنظیمات شده و در آن جا به ترتیب گزینه های option و سپس Mode setting را انتخاب کنید و بعد گزینه اینتر را بزنید .
  • در بخش تنظیمات، گزینه picture و سپس Aspect ratio را انتخاب کرده و دکمه اینتر را بزنید .
  • در این بخش به گزینه های مختلفی برای تنظیم تصویر دسترسی می یابید که باید بر اساس نوع نمایش تصویر، گزینه مناسب را انتخاب کنید .

تصویر تلویزیون ال جی

در این بخش گزینه هایی وجود دارد که می توانید سایز تصویر را تغییر دهید . یعنی گزینه عادی، نسبت تصویر ۱۶:۹ است . اما اگر قرار است تلویزیون را به ویدئو ، پروژکتور ، لپ تاپ و سایر دیوایس ها متصل کنید، باید گزینه های دیگری را انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر گزینه Set by program را انتخاب کنید. سایز تصویری که مشاهده می کنید با توجه به نسبت اندازه تصویر مبدا انتخاب می شود.

در نتیجه به نسبتی که اندازه تصویر مبدا تغییر کند، اندازه و ابعاد تصویر نمایش داده شده نیز تغییر خواهد کرد. اگر در این صورت باز هم با سایز نامناسب رو به رو بوده اید ، با امتحان کردن گزینه های موجود در بخش سایز می توانید بهترین حالت تصویر را انتخاب کنید.

روش های اتصال کامپیوتر به تلویزیون

کلام آخر

در بخش بالا فقط بر طرف کردن ابعاد تصویر تلویزیون را از طریق تنظیمات به شما گفته ایم . آیا این مشکل ربطی به سخت افزار تلویزیون هم می تواند داشته باشد ؟

خیلی راحت و واضح می توان گفت همیشه مشکلات تلویزیون به تنظیمات آن مرتبط نیست . یعنی در برخی از مواقع مشکل تغییر سایز تصویر تلویزیون فنی و از سخت افزار آن می باشد . حال اگر با تغییر تنظیمات باز هم تصویر نرمالی از تلویزیون خود به دست نیاورده اید . در این شرایط باید خود تلویزیون سرویس شود و حتی ممکن است به تعمیرات تخصصی تلویزیون احتیاج باشد. خیلی راحت می توان گفت اگر نتوانستید مشکل خود را حل کنید فقط از نمایندگی های مجاز برطرف کردن این مشکل را درخواست کنید .

 

در صورت حل مشکلات صوتی و تصویری کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۶۸۲۶۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

برای درخواست تعمیر اینجا کلیک کنید!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 − 34 =