چرا تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد؟

علت نداشتن تصویر تلویزیون همراه با صدا

یکی از مشکلات و خرابی های تلویزیون را می توان تصویر نداشتن تلویزیون ولی با وجود پخش صدای آن گفت . در بیشتر موارد علت اینکه تلویزیون صدا دارد و تصویر ندارد مربوط به بک لایت می باشد. این مشکل تفاوت چندانی بین برندها نیست . در این مقاله قصد ما آشنایی شما با دلایل مختلف این مشکل و راه حل های پیشگیری از آن می باشد . اکثر راه هایی که  توضیح می دهیم نیاز به دانش فنی ندارد.

این نکته درست است که در بیشتر مواقع که تصویر تلویزیون قطع میگردد ولی صدا قطع نمیگردد، ایراد مربوط به بک لایت است. ولی بهتر است قبل از هزینه و تعمیر یا تعویض بک لایت موارد زیر را چک کنید شاید با انجام این اقدامات مشکل مرتفع شد.

خرابی اتصالات و کابل های متصل به تلویزیون

اگر تلویزیون شما به گیرنده ای مانند سینما خانگی ، دستگاه دیجیتال و … متصل باشد سیگنال نمایشی خود را از آن دستگاه می گیرد . وظیفه انتقال سیگنال را کابل ها انجام می دهند . در این مورد اولین بررسی شما باید از کابل ها و دستگاه های متصل به تلویزیون باشد .

با این کار از اتصالات خود مطمئن شوید :

  1. تلویزیون را خاموش نمایید.
  2. تمام اتصالات تلویزیون را قطع کنید.
  3. از سلامت اتصالات مطمئن شوید .
  4. دوباره اتصالات را به تلویزیون وصل کنید.

اگر با اینکار تصویر تلویزیون وصل شد اشکال از اتصالات می باشد. در غیر این صورت می تواند از دستگاه گیرنده نیز باشد .

بررسی تنظیمات تلویزیون

در بعضی مواقع دلیل اینکه تلویزیون صدا دارد و تصویر ندارد مربوط به تنظیمات تلویزیون است. تنظیمات را به خوبی چک کنید و از درستی آن مطمئن شوید . شاید از تنظیمات تلویزیون خود کاملا مطمئن باشید . غافل از آنکه به عنوان مثال کودکان تنظیمات را دستکاری کرده اند.

ضربه خوردن صفحه نمایش و یا صدمه به تلویزیون

اگر صفحه نمایش ضربه خورده باشد میتواند تصویر نداشته باشید ولی صدا داشته باشید. اما صدمه دیدن تلویزیون موارد گوناگونی دارد. به عنوان مثال دمای بالا محیط، سوختن قطعات مختلف تلویزیون، موج الکتریکی نامناسب و…

برای جلوگیری از ضربه خوردن تلویزیون به این صفحه مراجعه کنید

و با این کار گرمای تلویزیون خود را مساعد کنید . یک شب ( ۱۲ ساعت ) آن را خاموش کنید و دوباره تست کنید.

انتخاب ورودی صحیح

در موارد بالا از مطمئن بودن کابل های سالم برای دستگاه های جانبی به شما گفتیم . اما امکان دارد کابل شما سالم باشد باز هم تصویر نداشته باشید . این بار باید از انتخاب درست ورودی به تلویزیون مطمئن شوید . یعنی امکان دارد مثلا HDMI باید پخش باشد ولی به اشتباه ورودی را روی DTV تنظیم کرده اید در این مورد هم صدا دارید ولی تصویر ندارید.

تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد

خرابی برد تیکان یا برد اینورتر

یکی از پردازش گران تصویر تلویزیون برد تیکان می باشد . اگر این قطعه کار خود را به درستی انجام ندهد باعث قطع تصویر تلویزیون میشود در این حالت شما تصویر دارید ولی صدا ندارید .

اگر این قطعه دچار مشکل شود شما تصویر تلویزیون را سرمه ای میبینید اما نگران نباشید برد تیکان نیز قابل تعمیر است .

کلام آخر و ایراد اصلی این مشکل

باید گفت در اکثر مواقع دلیل اینکه تلویزیون تصویر دارد صدا ندارد ایراد مربوط به بک لایت است .

بک لایت یا صفحه نمایش یکی از قطعات اصلی تلویزیون می باشد . اگر این بک لایت دچار مشکل شود شما نمیتوانید تصویر دریافت کنید و صرفا صدا دریافت میکنید. اگر بک لایت تلویزیون بسوزد صفحه نمایش تلویزیون سیاه میگردد .

برای تعمیر و یا تشخصیص قطعی خرابی بک لایت به متخصص تعمیرات نیاز دارید . گاهی اوقات این قطعه قابل تعمیر است و گاهی نیاز به تعویض دارد .

با بیمه کردن دستگاه خود می توانید آسوده خاطر از این مشکلات باشید .

اگر  تلویزیون شما به هر دلیلی دچار مشکل شده است کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۵۵۳۹۳۱۹ ، ۰۲۱-۸۴۷۳۳ ، ۰۹۳۸-۴۷۴۷۸۹۷

برای درخواست تعمیر تلویزیون اینجا کلیک کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 4 = 4