رسوب زدایی ماشین لباسشویی

طریقه ی رسوب زدایی و شستشوی ماشین لباسشویی ال جی

رسوب زدایی ماشین لباسشویی شاید برای شما چندان مهم نباشد اما برای سلامت و کار کردن درست ماشین لباسشویی یکی از واجبات آن رسوب زادیی آن می باشد ،این دستگاه به دلیل عملکردی که دارد در معرض آلودگی می باشد اما به آن توجهی نمی شود ، به عنوان مثال میکروب ها و قارچ ها در آن به خوبی قادر به رشد می باشند و می توانند به لباس ها نفوذ کرده و موجب به بیماری های پوستی و … در بدن شوند ، در این مقاله می خواهیم نحوه رسوب زدایی ماشین لباسشویی را توضیح دهیم تا از این مشکل جلوگیری کنید.

ماشین لباسشویی

نحوه جرم گیری لباسشویی ال جی

نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی و یا هر برند دیگری باید قسمت های مختلف آن تمیز شوند ، اولین قسمت پاکسازی، شستشوی محفظه مواد شویند می باشد و بعد از آن لاستیک های دور درب باید به خوبی تمیز شود ، لاستیک های دور درب آلوده ترین قسمت ماشین لباسشویی می باشند که برای تمیز کردن آن دقت بیشتری لازم است ، مرحله ی بعد دیگ و فضای داخلی با استفاده از مواد خاصی ضد عفونی خواهند شد تا آلودگی های داخل آن از بین برود. و آخرین مرحله از جرم گیری ، نوبت به فیلتر آن میرسد که در مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تمیز کردن محفظه مواد شوینده   

همانطور که گفتیم اولین بخش جرم گیری محفظه ی مواد شوینده می باشد ، این محفظه پس از مدتی دیواره های آن دارای پودر و جرم خواهد شد و نیاز به رسوب زدایی دارد.

ماشین لباسشویی ال جی

طراحی اکثر لباسشویی ها طوری می باشد که محفظه ی پودری آن به راحتی خارج خواهد شد ، پس از خارج کردن محفظه باید آن را با مسواک و مواد شوینده معمولی شستشو دهید و جرم های آن را از بین ببرید.

برای آموزش نکات مهم ماشین لباسشویی می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

تمیز کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از بخش هایی که باید به آن توجه بیشتری داشته باشید ، لاستیک های دور درب جلویی ماشین لباسشویی و همچنین مماس با درب می باشد ، کارایی این لاستیک اینگونه می باشد که هنگام شستشوی لباس اجازه نمی دهد آبی از ماشین لباسشویی خارج شود. این لاستیک بعد از مدتی آلوده می شود و حتی امکان دارد طی مدت طولانی کپک بزند ، خیلی از کاربران عزیز این مسئله را نادیده می گیرند و بعد از شستشوی لباس سریعا درب دستگاه را می بندند.

تمیز کردن ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن این لاستیک ابتدا بوسیله یک دستمال تمیز آن را خشک کنید. و سپس با استفاده از اسفنج کفی و دستمال آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن واشر درب می توانید از مخلوط مقداری سرکه با آب استفاده کنید و سپس با دستمال آن را تمیز و خشک کنید.

ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی

بعد از تمیز کردن و رسوب زدایی مراحل قبلی که انجام شد ، حال نوبت به ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی می رسد ، با توجه به حفره های زیادی که در این قسمت ماشین لباسشویی وجود دارد، شستشوی آن را می توانید با سرکه و یا قرص های ضد عفونی کننده ی ماشین لباسشویی انجام دهید ، اولین کاری که باید انجام دهید ماشین را روشن کنید تا به صورت خالی کار کند. بهترین دما برای این کار استفاده از آب ۶۰ درجه است.

روش اول : استفاده از جوش شیرین و سرکه در تمیز کردن ماشین لباسشویی

نصف پیمانه جوش شیرین را به دیگ لباسشویی و نصف پیمانه سرکه سفید را هم به محفظه پودر لباسشویی بریزید بعد از این کار برنامه ی شستشو را به راه اندازید ، سرکه به طور معمول هر باکتری که داخل ماشین لباسشویی باشد را از بین می‌برد. و علاوه بر جرم گیری، بوی بد ماشین لباسشویی را هم از بین می برد.

نکته : همانطور که گفتیم با سرکه خالی هم می توانید این کار را انجام دهید ، به این صورت که شما باید یک لیوان سرکه سفید را در محفظه ی پودر لباسشویی بریزید و بعد از آن دستگاه را روی یک چرخه ی طولانی مدت تنظیم کنید و آن را روشن کنید.

روش دوم : استفاده از اسید سیتریک و جوش شیرین برای جرم گیری ماشین لباسشویی

بعضی از لباسشویی ها شاید کپک و یا بوی بد زیادی داشته باشند ، برای رفع لباسشویی های بسیار کثیف می توانید از اسید سیتریک استفاده کنید و در کنار آن برای از بین بردن بوی بد لباسشویی هم می توانید از جوش شیرین استفاده کنید ، ماشین لباسشویی را روی یک شست و شوی طولانی مدت با دمای بالای (۹۰ درجه سانتیگراد) تنظیم کنید. سپس ۱ پیمانه اسید سیتریک را با ۱٫۲ پیمانه جوش شیرین داخل محفظه لباسشویی بریزید. در را ببندید و چرخه شست و شو را شروع کنید.

تمیز کردن فیلتر لباسشویی

یکی دیگر از قسمت های کثیف که حتما ماهی یک بار باید شستشو شود ، فیلتر لباسشویی می باشد ، فیلتر لباسشویی در قسمت پایین دستگاه قرار دارد ، در این ناحیه  پرز، مو، قسمت های ریز جدا شده از لباس همانند دکمه و… جمع می شود ، برای تمیز کردن آن شما باید فیلتر را از دستگاه خارج کنید و آن را با مسواک و مواد شوینده تمیز کنید ، محفظه قرار گرفتن فیلتر را فراموش نکنید. در اطراف محفظه ورودی اغلب ماشین لباسشویی‌ ها یک نوار لاستیکی وجود دارد که آن را هم باید تمیز کنید.

نکات مهم

۱ – شست و شو در دمای پایین، جرم ها و باکتری هایی که در ماشین لباسشویی ایجاد می شوند را از بین نمی برد. حداقل یک بار در ماه با دمای بالای ۶۰ درجه سانتیگراد (و ترجیحاً ۹۰ درجه) لباس بشویید، تا ماشین شما ضد عفونی شود.

۲ – کپک در محیط های مرطوب رشد می کند. شما با باز گذاشتن در لباسشویی بعد از شستشو و باقی نگذاشتن لباس های خیس در آن ، می توانید تا حدی مانع این کار شوید.

۳ – اگر از ماشین لباسشویی خود برای شستن لباس های نوزاد استفاده می‌ کنید، مراحل شست‌ و‌ شوی ماشین لباسشویی را ترجیحا هر هفته انجام دهید.

۴ – استفاده بیش از حد از شوینده ها هم می تواند موجب ایجاد کپک شود. حجم شوینده را متناسب با مقدار لباس ها و کثیفی آن ها انتخاب کنید.

۵ – بعد از هر بار شستشوی لباس ها و بعد از تخلیه لباس ها از ماشین لباسشویی واشر چرمی را با یک دستمال نخی کاملا خشک و تمیز کنید.

2 نظرات
  1. Ehsan می گوید

    ممنون خیلی آموزنده بود، از مطالبتون واقعا میشه استفاده کرد

    1. هادی مقدم می گوید

      سلام خواهش میکنم ، نظر لطفتونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 40 = 48