چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

TV Display Resolution

0 1,215

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

“رزولوشن، توانایی تفکیک جزئیات در تصاویر و یا به عبارت دیگر توانایی تشخیص دو نقطه مجاور بر روی صفحه نمایش را مشخص می‌کند.”

با ظهور صفحه نمایشگر‌های بزرگتر و فناوری نمایشگر ۸k، تاثیرات رزولوشن بر مشاهده نزدیک به واقعیت مهم‌ترشده است. برخی مفاهیم کلیدی که به هنگام ارزیابی کیفیت نمایشگر‌ها و تلوزیون‌ها با وضوح بالا، به ویژه تلوزیون‌های ۸k باید مورد توجه قرار گیرند.

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟


رزولوشن و کیفیت تصویر

۸k بالاترین کیفیت برای تلوزیون‌های موجود در بازار امروز است. تلوزیون‌های ۸k دارای چهار برابر تعداد پیکسل‌های بیشتر نسبت به  تلوزیون‌های ۴k هستند و همچنین به عنوان (ultra HD) تلوزیون‌های با کیفیت بسیار بالا شناخته می‌شوند. امروزه مصرف کنندگان تعداد پیکسل‌های موجود در صفحه را با کیفیت نمایشگر یکسان می‌دانند و معمولا  تصور می‌کنند هرچه تعداد پیکسل‌های صفحه نمایش بیشتر باشد، صفحه نمایش بهتر به نظر می‌رسد.

اما با شمارش پیکسل‌ها، قادر نیستیم سایر فاکتورهای مهم در کیفیت صفحه نمایش مدرن از جمله، رزولوشنی که بیننده در واقع مشاهده می‌کند را در نظر بگیریم. رزولوشن اغلب با تعداد پیکسل‌های افقی مانند ۳,۸۴۰ پیکسل (۴k) 7,680 پیکسل (۸k) اشتباه گرفته می‌شود. مسلم است که نمایشگر با طراحی ضعیف از کیفیت صفحه نمایش پایین‌تری برخوردار می‌شود با وجود اینکه نمایشگر تعداد پیکسل‌های بالایی دارد ولی به وضوح از یکدیگر قابل تشخیص نیستند. (یعنی تصویر یا تار بودن متن.)

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

به همین دلیل, سازمان استاندارد سازی صنعت و کمیته بین‌المللی اندازه‌گیری صفحه نمایش (ICDM), مجموعه‌ای از دستور العمل‌های بین‌المللی را به منظور اندازه‌گیری رزولوشن ایجاد نمودند که این عوامل را مورد توجه قرار می‌دهد.

تلویزیون ۸k ال‌جی را در اینجا بخوانید!


استاندارد بین‌المللی برای رزولوشن

کار ICDM متشکل از دانشمندان، مهندسین، محققان و اعضای اصلی صنعت صفحه نمایش قابل درک نیست. مصرف کنندگان بدون استاندارد‌های اندازه‌گیری تلوزیون، نمی‌توانند یک محصول را از محصول دیگر متمایز کنند زیرا هیچ یک از ادعاها بازاریاب‌ها قابل استناد و تایید نیست. به همین دلیل که تولیدکنندگان بزرگ نمایشگرها مانند LG ELECTRONICS و SAMSUNG ELECTRONICS عضو ICDM هستند و تعهد می‌دهند که به توصیه‌های سازمان پایبند باشند.

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

ICDM اظهار دارد، که روش مدولاسیون کنتراست (Contrast Modulation) (مخفف CM)، به جای روش شمارش پیکسل‌ها با دقت کافی رزولوشن درست صفحه نمایش را اندازه‌گیری می‌کند و به تولید‌کنندگان توصیه می‌کند که به هنگام توصیف کیفیت رزولوشن روش (CM) را اتخاذ کنند. استاندارد استفاده از مدولاسیون کنتراست (Contrast Modulation) توسط سایر نهاد‌های تنظیم استاندارد بین‌المللی مانند (سازمان بین‌المللی استاندارد سازی) نیز به تصویب رسیده است.

“مدولاسیون کنتراست (Michelson contrast) توسط برخی به عنوان بهترین و کاملترین توضیحات تک متریک برای مشخص نمودن میزان توانایی نمایش اطلاعات توسط نمایشگر مورد توجه است.”۳

مدولاسیون کنتراست (Contrast Modulation) توانایی تمایز الگوی خطوط متناوب سیاه و سفید (نماینده پیکسل ها) را مشخص می‌کند و به صورت درصد یا نسبت نمایش می‌دهد. طبق استاندارد ICDM برای اندازه‌گیری عملکرد نمایشگر (استاندارد اندازه گیری نمایشگر اطلاعات۷٫۸ ) مدولاسیون کنتراست به شرح زیر محاسبه می‌شود.

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

LW و LK نشاندهنده‌ی درخشندگی خطوط سیاه و سفید است. هرچه درصد CM بالاتر باشد. تصاویر و متن روی صفحه نمایش واضح‌تر ظاهر خواهند شد.

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

برای ثبات صنعت، ICDM حداقل استاندارد‌های مدولاسیون کنتراست را تعیین می‌کند. برای متن و گرافیک این آستانه ۵۰ درصد یا بیشتراست در حالیکه برای تصاویر، حداقل ۲۵ درصد است.

اگرچه ICDM توصیه‌های متفاوتی برای متن و گرافیک نسبت به تصاویر دارد، اما حداقل ترکیبی که به طور کلی پذیرفته شده است  ۵۰درصد می‌باشد. به عبارت دیگر، تلویزیون با عرض ۷،۶۸۰ پیکسل فقط در صورتی K8 است که حداقل ۵۰ درصد آستانه تعدیل کنتراست را برآورده کند، در غیر این صورت نمی‌توان آن را “K8 واقعی” نامید.


LG  استاندارد ها را تامین می کند.

در آزمایشاتی که مطابق با استاندارد‌های صنعت نمایشگر در بالا ذکر شده اند، هردو تلوزیون‌های

LG SIGNATURE OLED 8K   و LG 8K NanoCell TV  یک CM را در محدوده‌ی ۹۰ درصد ثبت کردند و استاندارد صنعت را با حاشیه گسترده‌ای تامین کردند. آژانس بین المللی تست و رتبه بندی اینترتک (Intertek)، تلوزیون ۷۵  اینچی LG NanoCell 8K  را آزمایش کرد و دریافت که این واحد به راحتی توسط ICDM  با استفاده از یک الگوی آزمایشی ۸K با استانداردCM  مطابقت دارد. مطابق گزارشات اینترتک, تلوزیون الجی ۹۰ درصدCM  را در محور افقی و ۹۱ درصد در محور عمودی اندازه‌گیری کرده است. Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) ، دیگر انجمن آزمایش و صدور گواهینامه کلاس جهانی، همان مدل تلویزیون الجی را آزمایش کرد و نتایج مشابهی را با اندازه‌گیری CM در محدوده ۹۰ درصد گزارش داد.

چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟


تصویر واضح است.

با استفاده از روش‌های ثابت اندازه گیری صفحه نمایش، مصرف کنندگان، دیگر نگران سازگاری توضیحات محصولات مورد مطالعه از یک مدل به مدل دیگر نیستند. اما  لازم است برای کار با استاندارد‌ها، اعضای صنعت متعهد شوند. مسلم است که مدولاسیون کنتراست (Contrast Modulation) صادقانه‌ترین و دقیق‌ترین روش برای اندازه‌گیری و گزارش‌دهی رزولوشن است. آنچه در حال حاضر بسیار مهم است آن است که تولیدکنندگان از استاندارد‌هایی که متعهد به پیروی از آنها هستند حمایت کنند.

 

منبع: LG NewsRoom  چرا شناختن رزولوشن نمایشگر تلوزیون اهمیت دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

70 − = 63