نگاهی به انواع مختلف اجاق گازها

Different types of ovens explained

0 981

نگاهی به انواع مختلف اجاق گازها

نگاهی به انواع مختلف اجاق گازها: اجاق‌گازها جزو اجزای اساسی آشپزخانه هستند، آن‌ها در آماده‌کردن انواع مختلف خوردنی‌ها شامل کیک‌های کلاسیک، مرغ‌ سوخاری و حتی تهیه کباب در تعطیلات آخر هفته به کمک ما می‌آیند.

امروزه، خرید یک اجاق‌ مناسب یک سرمایه گذاری فوق‌العاده است، ابتدا شما باید بدانید چه نیازها و خواسته‌هایی دارید و در کدام نوع از اجاق‌‌ها می‌توانید آن‌ها پیدا کنید. این راهنما به شما کمک می‌کند تا عملکرد‌ها را بررسی کنید و متوجه خواسته‌های خود از یک اجاق بشوید.

اجاق‌های گازی

اجاق‌ها همانند cooktops به دو دسته گازی و الکتریکی تقسیم‌بندی می‌شوند، اجاق‌های‌گازی به طور متوسط بسیار ارزان‌تر از اجاق‌های‌الکتریکی با کیفیت مشابه هستند، اگرچه دارای اشکلاتی نیز هستند. در مرحله‌ی اول برای اتصال این نوع اجاق‌ها نیاز به یک شیلنگ گاز خواهید داشت، اگر یکی از آن‌ها را درخانه داشته باشید، بسیار عالی است اما اگر در خانه موجود نباشد، خرید و نصب آن از شما هزینه‌ی جداگانه‌ای را می‌گیرد.

نگاهی به انواع مختلف اجاق گازها

یک شکایت رایج درمورد اجاق‌های گازی آن است که نقاط داغ و گرمایش ناهموار در سراسر اجاق گازی وجود دارد. اگر به کیک‌پزی علاقه دارید و یا اینکه با سوختن بیش از حد غذا مشکل دارید، باید میان یک اجاق گاز معمولی conventional و یا یک اجاق گرمایشی convection یکی را انتخاب کنید. اگر یک اجاق گازی با آشپزخانه خانه شما هماهنگی دارد و شما چندان به آپشن‌های دیگر حساس نیستید، بنابراین این نوع اجاق گاز مناسب شما است.

فناوری AIR FRY و KNOCK ON اینستاویو برای اجاق‌ گازها را در اینجا بخوانید!

اجاق‌های الکتریکی

اجاق‌های الکتریکی با استفاده از المانت‌های گرمایشی که بر روی دیواره‌های اجاق قرار گرفته‌اند، کار می‌کنند. این اجاق‌ها با توجه به مدل و آپشن‌هایی که دارند، هزینه بیشتری دارند؛ بنابراین مقرون‌به‌صرفه نخواهند بود.

امروزه این نوع اجاق‌ها رایج‌ترین انواع تولید‌شده اجاق هستند و کاربران می‌توانند تنها با لمس یک دکمه، از گزینه‌های بیشتری در این نوع اجاق‌ها استفاده کنند. اجاق‌های الکتریکی، به ساده‌ترین روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، پاکسازی می‌شوند و برای پخت‌وپز به کار می‌روند. این نوع اجاق‌ها همچنین در دو نوع معمولی و گرمایش در دسترس هستند، بنابراین اگر قصد خرید اجاق الکتریکی دارید، می‌توانید از انواع مختلف آن بهره ببرید.

اجاق‌های معمولی یا گرمایشی

بعد از تصمیم‌گیری درباره‌ی اجاق‌های گازی یا الکتریکی در مرحله بعد مسئله این است که آیا شما می‌خواهید فن داخل اجاق‌ها تعبیه شود یا خیر؟ اجاق‌های معمولی که اجاق‌های سنتی نیز نامیده می‌شوند، هیچ پنکه یا فنی ندارند و هوا اطراف اجاق‌ها برای طبخ غذا گرم و استفاده می‌شوند. اجاق‌های گرمایشی از فن‌ها برای گردش هوا استفاده می‌کنند که معمولا این عمل موجب می‌شود تا مواد‌غذایی سریعتر و یکدست‌تر پخته شوند. به همین دلیل هنگامی که شما یک دستورالعمل غذا را می‌خوانید، آشپزخانه‌های مجهز به اجاق‌های متمرکز بر فن، دمای کمتری را ارائه می‌دهند. در طرح‌های بزرگ، تنظیم دما معمولا فقط به کیفیت و نوع غذایی که می‌پزید، بستگی دارد و گاه آپشن‌های اضافی نیز ارائه می‌شود که در مواقعی برای شما ارزش محسوب می‌شوند و گاها هم ارزش خاصی برای شما ندارند.

اجاق پایه و سطح اولیه درمقابل اجاق‌های در سطح بالاتر

اگر علاقه دارید به یک متخصص آشپزی تبدیل شوید، و کمی پول بیشتر برای خرید  اجاق دارید، لوازم و آپشن‌های اضافه زیادی هستند، که می‌توانید آن‌‌ها را خریداری کنید. پخت‌وپز و آشپزی سالم، نیازمند تلاش است، و اجاق‌های بخار با این وجود که تنوع کمتری دارند اما غذاهای مقوی‌تری را آماده می‌کنند.

استفاده از بخار‌پز غذا به این معنی است که مواد مغذی کمتری را از دست می‌دهیم و نیاز به استفاده از کره یا روغن نیز نخواهیم داشت. با این وجود، بخارپز غذا برای ایجاد تنوع در رنگ و بافت غذا مناسب نیست، بنابراین اگر خواستار سیب زمینی ترد و خوشمزه هستید، باید از روش دیگری استفاده کنید و بخارپز را فراموش کنید.

نگاهی به انواع مختلف اجاق گازها

اجاق‌های خود تمیز‌کننده (self-cleaning) روش لوکس برای کاهش کار خسته‌ کننده تعمیر و نگهداری از اجاق است و البته راحتی را برای کسانی که نسبت به میکروب حساس هستند، فراهم می‌کند. اجاق‌های Pyrolytic به هنگام پاکسازی خود، قفل می‌شوند تا به گرمای دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد برسند و هر باقیمانده‌ی غذایی را از بین ببرند، در نهایت کافی است شما مواد دورریختنی را از اجاق خارج کنید. از بین بردن از طریق سوزاندن باقیمانده مواد غذایی احتمالا رضایت بخش‌ترین روش برای پاکسازی اجاق می‌باشد.

در آخر، اگر شما از آن دست افرادی باشید که با درجه حرارت یکسان تمام المان‌های وعده غذایی را به میز می‌آورید، ممکن است یک کشو گرم‌کننده را مد نظر داشته باشید. این کشو مانند یک فلاسک چای عمل می‌کند و برای گرم‌کردن بشقاب‌های غذایی، جلوگیری از سردشدن ظروف و یا حفظ گرمای کیک‌های تازه پخته‌شده بسیار مناسب است.

شما گزینه‌های متعددی برای خرید یک اجاق خواهید داشت، تفاوتی ندارد که شما یک اجاق معمولی مورد نیاز آشپزخانه را بخواهید و یا قصد خرید یک اجاق مناسب برای یک سرآشپز حرفه‌ای را داشته باشید.


منبع: canstarblue.co.nzنگاهی به انواع مختلف اجاق گازها
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 8