معرفی امکانات و لوازم جانبی تلویزیون

لوازم و اجزای جانبی تلویزیون

0 2,084

چگونه بهترین کیفیت تصویر را از درگاه های مناسب دریافت کنید

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که برای دیدن فیلم یا عکس در تلویزیون خود نیاز به کابل داشته اید و با استفاده از دانستی های خود یک کابل برای انتقال تصویر خود انتخاب میکنید و به تماشای فیلم خود می پردازید ولی ناگهان با تصویری بی کیفیت مواجه میشوید. متاسفانه در بیشتر مواقع افراد ، مشکل شفاف نبودن تصویر را از کابل اتصالی میدانند در صورتی که علت آن اتصال اشتباه میباشد.

یک اتصال اشتباه میتواند به طور جدی کیفیت تصویر را نحت تاثیر قرار دهد. تلویزیون های جدید معمولا شامل چند نوع ورودی صوتی و تصویری میباشند. تصاویر با کیفیت را به وسیله ورودی صوتی وتصویری مناسب به تلویزیون متصل میکنند . شما میتوانید به وسیله دفترچه راهنما با ورودی های اتصالی آشنا شوید و کاربرد دقیق آنها را مطالعه کنید و یا به وسیله همکاران ما در نمایندگی ال جی اطلاعات درست در رابطه با کاربرد و استفاده درست ورودی های اتصالی تلویزیون خود کسب کنید.

ورودی های اتصالی تلویزیون

درگاه ویدیویی HDMI

بوسیله HDMI میتوانید ویدیو صوتی و تصویری با کیفیت چند کاناله را با وضوح بالا مشاهده نمایید. زیرا می تواند سیگنال های ۱۰۸۰p را به راحتی انتقال داده و تصویر شفافی را در اختیار شما قرار دهد و تنها گزینه ای است که شما با با استفاده از آن میتوانید ویدیوی ۴K پخش کنید.
اتصال hdmi

 

 

درگاه کامپوننت

درگاه کامپوننت دارای قابلیت Def-capable می باشد. این قابلیت به راحتی میتواند آن را به  گزینه انتخابی در مقابل HDMI تبدیل کند. کامپوننت تصاویر رنگی را از تمام اتصالات ویدیویی آنالوگ بهتر ارائه می دهد،در حال حاضر  به جای سه کانکتور RCA (فیش سه رنگ زرد قرمز سفید)، بسیاری از تلویزیون های جدید از یک کانکتور Minijack استفاده می کنند که نیاز به یک آداپتور خاص دارد که معمولا با تلویزیون عرضه می شود.حداکثر رزولوشن دریافت شده از اتصال کامپوننت ۱۰۸۰ پیکسل میباشد.
اتصال ویدئویی کامپوننت

درگاه سه فیش (RCA)

در این درگاه اطلاعات تصویر در یک کانال ورودی رمزگذاری می شود و مانند بعضی منابع ، ورودی به چند کاناله بودن نیازی ندارد. میتوان گفت یکی از رایج ترین رابط های موجود شناخته شده است که در بیشتر تلویزیون ها از آن استفاده میشود. این درگاه بصورت آنالوگ است که اتصال ویدیویی را به درستی انجام داده و با رزولوشن خوب به نمایش میگذارد.

اتصال کامپوزیت

درگاه آنتن RF

رایج ترین روش برای کاهش کیفیت تصویر تلویزیون، استفاده از اتصالات کواکسیال نوع RF است. سیگنال هایی که برای ورودی RF طراحی شده با نام “Antenna” یا “Cable” معرفی شده است . اتصالات نوع RF که در سیستم A/V تلویزیون متصل میشود فقط برای اتصال آنتن تلویزیون ،جک کابل تلویزیون و دستگاه دیجیتال  استفاده میشود.
به علت ساده بودن اتصال RF شما ممکن است وسوسه شوید از آن برای دستگاه پخش فیلم، دی وی دی یا کنسول بازی به تلویزیون خود استفاده کنید، اما لطفا این کار را نکنید! RF برای شما گزینه مناسبی نمیباشد زیرا کیفیت تصویر شما را به شدت پایین می آورد.

اتصال RF

اتصال مستقیم به تلویزیون بوسیله A/V

اگر از آنتن برای سینمای خانگی استفاده میکنید اتصال مستقیم شما به تلویزیون بوسیله A/V گزینه مناسبی است. آنتن شما سیگنال های پخش را از طریق یک کابل RF تک کواسی دریافت می کند. اغلب اوقات،تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که کابل را به ورودی UHF / VHF تلویزیون خود که برچسب ANT یا ANT / CABLE دارد، وصل کنید. یکی از ویژگی های این اتصال مراقبت از صوت ویدیوی شماست.
بیشتر ورودی ها دارای صدای فراگیر (استفاده از بیش از پنج بلندگو برای شنیدن یک صدا ) میباشند ،زمانی که تلویزیون صدای فراگیر زرق و برق دار را به صدای استریو(شیوه‌های بازتولید صدا است که برای شنونده توهمی از ژرف‌نمایی شنیداری ایجاد می‌کند) تبدیل میکند، میتوانید از بلندگو های کوچک صدایی با کیفیت بشنوید . اتصال ویدیویی کامپوننت زمانی که به یک تلویزیون متصل میشود، صدا  را نیز به استریو تبدیل میکند. اگر می خواهید صدای فراگیر را بشنوید، باید نوعی اتصال صوتی دیجیتال را از جعبه کابل تلویزیون به گیرنده سینمای خانگی خود متصل کنید.
اتصال صوتی

پخش کننده بلو – ری

اگر شما دارای یک دستگاه پخش Blu-ray یا یک پخش کننده ۴K Ultra HD Blu-ray هستید، توصیه می کنیم از یک اتصال HDMI بین پخش کننده و تلویزیون استفاده کنید.در واقع میتوان گفت HDMI تنها اتصالی است که میتواند سیگنالهای HD 1080p و ۴K Ultra HD را عرضه کند.

برای شنیدن صدای فراگیر در اکثر دستگاه پخش Blu-ray، شما باید یک گیرنده ی سینمای خانگی  پیشرفته داشته باشید. اگر شما یک گیرنده قدیمی دارید برای دریافت استاندارد Dolby Digital یا DTS ، دیجیتال صوتی یا کواکسیال نوری را از پخش کننده Blu-ray به گیرنده خود وصل کنید. با این حال، برای شنیدن فرمت های صدای فراگیر پیشرفته بر روی سیستم های Blu-ray مانند Dolby Digital Plus، Dolby TrueHD و DTS-HD ™، نمی توانید به یک اتصال دیجیتال یا کواکسیال ساده متصل شوید.  شما باید اتصال ویدیویی خود را با استفاده از HDMI به یک اتصال آنالوگ چند کاناله وصل کنید.

سیستم پخش کننده  Blu-ray 4K ممکن است حتی زمان استفاده از گیرنده های A/V به مشکل بخورد، زیرا محتوای ۴K نیاز به محافظت از کپی HDCP 2.2 دارد که در بسیاری از گیرنده های A/V موجود در بازار وجود ندارد. خوشبختانه، تولید کنندگان یک راهکار مفید برای استفاده از  سیستم های  ۴K ارائه کردند. با طراحی دو خروجی HDMI  یکی برای اتصال ویدیویی و دیگری برای اتصال  صوتی توانستند مشکل پخش کننده Blu-ray را رفع کنند.

سیستم پخش کننده بلو ری

کنسول های بازی

تمام بازی های بزرگ دنیا با ارائه تصاویر زنده و صدای چشمگیر توانسته اند مخاطبان زیادی را به خود جذب کنند.  سونی PlayStation® ۴ و مایکروسافت Xbox One ™ هر دو بوسیله یک درایو دیسک Blu-ray به تلویزیون متصل میشوند. بهترین اتصال ویدیویی برای سیستم های بازی شما HDMI میباشد که تصویر و صدای با کیفیتی را در اختیار شما قرار میدهد.

 

ارتباط تصویر و صدا از طریق سینمای خانگی

در بخش های قبلی، توضیح داده شد که چگونه برای دریافت صدا از پخش خانگی میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید. با این حال این مورد همیشه کار درستی نمیباشد زیرا به کیفیت تصویر لطمه میزند. در اینجا به نکات خوبی برای درست استفاده کردن از امکانات جانبی تلویزیون اشاره میکینم

اگر تلویزیون شما نیز ویدیوی upconversion (مقیاس یک سیگنال ویدیویی به وضوح بالاتر) را ساپورت میکند، هر سیگنالی و منابع ویدیویی که به آن انتقال داده میشود را در صفحه نمایش HD یا ۴K به بهترین نحو ممکن به نمایش میگذارد. اگر علاقه دارید با یک وروردی هم تصویر و هم صدای با کیفیت تجربه کنید بهترین وروردی شما HDMI میباشد.

 

ارسال صدا از تلویزیون به گیرنده دیگر از طریق HDMI

تقریبا هر تلویزیون مدل جدید دارای یک خروجی صوتی دیجیتال نوری است، بنابراین شما می توانید سیگنال صوتی را به گیرنده خود ارسال کنید. در حقیقت، تلویزیون های جدیدتر به طور کلی خروجی صدای استریو را ندارند، بنابراین در آن صورت دستگاه دیجیتال تنها گزینه شما میباشد. تقریبا تمام تلویزیون های فعلی و گیرنده های سینمای خانگی دارای حداقل یک ورودی HDMI با یک ویژگی به نام “کانال صوتی برگشت” (ARC) میباشند.

اگر شما دارای تلویزیون و گیرنده ای با این ویژگی هستید، می توانید صدای خود را از تلویزیون به گیرنده بفرستید و با استفاده از همان کابل HDMI ، برای ارسال سیگنال های ویدیویی استفاده کنید. به این ترتیب، نیازی به اتصال کابل جداگانه نخواهید داشت.

ورودی اتصالی

اتصال تلویزیون هوشمند به وب

اکثر تلویزیون های جدید دارای قابلیت WI-FI میباشند که بوسیله آن به راحتی به اینترنت وصل میشوند .تنها راه وصل شدن به اینترنت در تلویزیون های قدیمی اتصال کابل سیمی بوده است. اگر به صورت بی سیم به تلویزیون خود وصل می شوید، احتمالا از شما خواسته می شود اطلاعاتی مانند نام شبکه و کلمه عبور امنیتی که از شبکه خود محافظت می کند را وارد کنید. یکی از علل مفید بودن اتصال به اینترنت بی نیاز شدن باز کابل ها میباشد به وسیله اینترینت شما میتوانید به راحتی فیلم مورد نظرتان را آنلاین تماشا کنید.

سیگنال ویدئویی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 4