افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

چگونه طول عمر ماشین لباسشویی و خشک‌کن خود را افزایش دهیم؟

0 1,190

افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

چگونه طول عمر ماشین لباسشویی و خشک‌کن خود را افزایش دهیم؟ ۸ نکته اساسی که موجب افزایش طول عمر ماشین لباسشویی و خشک‌کن شما می‌شود.

فکر می‌کنید طول عمر ماشین لباسشویی شما چقدر است؟ برخی از خوانندگان CR نا‌امید هستند و گزارش می‌دهند، که ماشین‌های لباسشویی مورد استفاده آن‌ها تنها ظرف مدت ۳ سال نیاز به تعمیر دارند؛ در‌حالیکه برخی دیگر، از اینکه ماشین‌های لباسشویی خود را پس از ۲۸ سال همچنان استفاده می‌کنند؛ بسیار خوشحال هستند.

یکی از خوانندگان CR؛ اخیرا در راهنمای خرید ماشین لباسشویی ما کامنت (نظر) گذاشت و توضیح داد: ” پس از خوندن داستان‌های و نظرات زیادی درباره‌ی ماشین‌های لباسشویی جدید، تصمیم گرفتم ماشین لباسشویی قدیمی خود را که بیست سال مورد استفاده بوده و تنها دو بار تعمیر شده، را نگه دارم.” و به طنز ادامه داد: “فکر میکنم تاریخ انتقضای من و ماشین لباسشویی خانه، در یک زمان باشد.”

طبق نظرسنجی ما در سال ۲۰۱۸، خوانندگان CR انتظار دارند که به طور متوسط ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌ها طول عمر ده‌ساله داشته باشند. اکثر تولیدکنندگان احضار داشتند که ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌های ساخته شده توسط آن‌ها حداقل کارایی ده‌ساله را دارا هستند. شرکت Speed Queen در ادعایی عجیب احضار داشت که ماشین‌های لباسشویی تولید‌شده در این شرکت تقریبا ۲۵ سال عمر می‌کنند. با این وجود، بررسی‌های ما نشان داد که حدود ۳۰ درصد از ماشین لباسشویی‌های جدید در ۵ سال اول استفاده، دچار مشکل یا خرابی می‌شوند. خشک‌کن‌ها ماشین‌های پیچیده‌تری نسبت به لباسشویی‌ها هستند و این آمار به حدود ۲۰ درصد برای آن‌ها کاهش می‌یابد.

ال‌جی ماشین‌های لباسشویی مبتنی بر هوش‌مصنوعی را رونمایی کرد. را در اینجا بخوانید!

این ارقام براساس تجربیات اعضای CR با بیش از ۷۱۰۰۰ ماشین لباسشویی و بیش از ۵۷۰۰۰ خشک‌کن که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ خریداری شده‌اند، بدست آمده است.

در اینجا به ۸ نکته برای افزایش طول عمر ماشین‌لباسشویی و خشک‌کن تا رسیدن به عمر ۱۰ ساله می‌پردازیم:

ماشین لباسشویی

۱- سطح آن را حفظ کنید: استوانه‌های داخل ماشین‌های لباسشویی جدید می‌توانند ۱۶۰۰ دور در هر دقیقه بچرخند. به منظور جلوگیری از لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی و آسیب رسیدن به آن، این دستگاه بسیار محکم بر روی زمین قرار می‌گیرد. ریچارد هاندل که آزمایشگاه بررسی تجهیزات لباسشویی CR را مدیریت می‌کند، گفته است: “هنگامیکه ماشین لباسشویی ناپایدار است، می‌توانید یک پایه به آن اضافه کنید. ” “زمانیکه ماشین لباسشویی در حالت پایدار قرار گرفته است؛ از یک سطح استفاده کنید و ابتدا و انتها و اطراف ماشین لباسشویی را بررسی کرده و درصورت لزوم تنظیم کنید و درنهایت آن را در محل مناسب محکم کنید.”

۲- از مواد شوینده بیش از حد استفاده نکنید: مایع شستشو اضافه باعث می‌شود تا ماشین لباسشویی بیشتر و سخت‌تر کار کند و چرخه شستشو و مدت زمان شستشو را افزایش می‌دهد و در نهایت اتلاف انرژی و کاهش طول عمر را به همراه دارد. سعی کنید از نوع مناسب ماده شوینده به میزان توصیه‌شده توسط کتابچه راهنمای شستشو استفاده کنید. ماشین لباسشویی‌های جدید میزان آب کمتری نسبت به نمونه‌های ساخته شده در ۱۵ سال اخیر استفاده می‌کنند؛ همچنین مواد شوینده HE با راندمان بالا که کف صابون کمتری ایجاد می‌کنند برای استفاده در ماشین‌های لباسشویی صرفجو در مصرف آب Front-Loader، HE Top-Loader و حتی برخی از Top-Loader‌ها، ساخته شده‌اند.

افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

۳- ضایعات کشوی محتوی پودر ماشین لباسشویی را تمیز کنید. کشوی ماشین لباسشویی را بیرون آورید و روزانه آن را تمیز کنید. هنگامیکه مواد شوینده در کشوی محتوی پودر باقی بماند، کف صابون بسیاری ایجاد می‌شود و شستشو برای ماشین لباسشویی دشوار‌تر می‌شود.

افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

۴- از آلودگی ماشین لباسشویی خود جلوگیری کنید. برای رفع آلودگی‌ها قابلیت tub-clean در ماشین لباسشویی را مستمرا فعال کنید. فرکانس توصیه شده توسط ماشین می‌تواند از یک دفعه در هر ماه تا ۵۰ دور متفاوت باشد. اگر ماشین لباسشویی شما این قابلیت را ندارد، شما می‌توانید ماشین لباسشویی خود خالی کرده، یک فنجان سفید کننده به آن اضافه نموده و در نهایت در گرم‌ترین حالت ممکن آن را به روشن کنید تا روند مشابه بدون قابلیت tub-clean صورت بگیرد.

زمانیکه ماشین لباسشویی Front-Loader کار خود را به اتمام رساند، رطوبت داخل در و واشر پلاستیکی را پاک کرده و واشر را به آرامی به عقب بکشید تا هر گونه ماده باقیمانده داخل ماشین لباسشویی به طور کامل از بین برود و در نهایت سطح آن را خشک کنید. میان هر دفعه شستشو، در ماشین لباسشویی را نیمه باز نگه دارید؛ البته توجه داشته باشید که بچه‌های کوچک نزدیک ماشین لباسشویی نباشند و یا می‌توانید در top-loader را باز نگه دارید و منتظر باشید تا کشوی محتوی پودر خشک شود.

۵- شیلنگ‌های محتوی آب ماشین لباسشویی را، بررسی کنید. هنگام ترک‌خوردگی و یا شکنندگی شیلنگ آب، آن را تعویض کنید. مراقب باشید، چراکه اگر شیلنگ ناگهان آسیب ببیند و قطع شود، حجم آب زیاد ناشی از آن به لوازم خانه و کف اتاق آسیب خواهد زد.

خشک‌کن‌ها

۱- دریچه توری‌ها (lint trap) را تمیز کنید. شاید ذکر این نکته بسیار واضح باشد، اما تمیز کردن دریچه توری باید روزانه و قبل از هر دفعه استفاده از خشک‌کن انجام شود تا از جریان آزادانه هوا اطمینان حاصل شود. دریچه توری مسدود شده موجب می‌شود تا خشک‌کن زمان طولانی‌تری را کارکند، خرابی را به همراه دارد و در نهایت موجب کاسته شدن طول عمر دستگاه می‌شود.

۲- مجرای سبک آکاردئونی را تعویض کنید. مجراهای پلاستیکی یا فویل آکاردئونی می‌توانند از وسط خم شده و موجب متراکم شدن توری در نقاط پایین و اطراف شوند. اگر توری به حدی متراکم شود که جریان هوا را محدود کند، لباس شما خشک نخواهد شد و شرایط برای آتش‌گرفتن لباس‌ها مهیا می‌شود. از مجراهای فلزی سفت و سخت استفاده کنید، که دارای دیواره‌های صاف هستند و به خوبی جریان هوا از آن‌ها عبور می‌کند و از جمع شدن توری جلوگیری خواهند کرد. (مجرای فلزی انعطاف‌پذیر باید انتخاب دوم شما باشد). برای اتصال به قسمت‌های مختلف مجرا، از اتصال‌دهنده‌های مجرا و گیره‌های فلزی یا نوار فویل استفاده کنید و از پیچ‌های فلزی برای اتصال آن‌ها بهره بگیرید.

۳- مجرای خشک‌کن را تمیز نگه دارید. پس از آنکه مجرای مناسب را تهیه کردید، حتما توجه داشته باشید که سالی یکبار آن را تمیز کنید. ابتدا مجرای خشک‌کن را جدا کرده، سپس دریچه خشک‌کن را که به مدت طولانی استفاده شده، با جارو تمیز کنید، در مرحله بعد، از برس مخصوص ساخته شده برای تمیز کردن مجرای خشک‌کن استفاده کنید. اگر ممکن است مجرا را به چند بخش تقسیم کنید تا دسترسی بهتری برای تمیز کردن به آن پیدا کنید.

در مرحله آخر قسمت‌های مختلف مجرا را دوباره به‌هم وصل کرده و داخل خشک‌کن نصب کنید، اطمینان حاصل کنید که تمام اتصالات داخل مجرا به درستی وصل شده و با گیره یا نوار فویل نگه داشته شده باشند.

اگر علاقه‌ای به انجام این نکته‌ها ندارید، می‌توانید با شرکت‌هایی که خدمات تمیز کردن دریچه خشک کن را ارائه می‌دهند، تماس بگیرید تا آن‌ها این موارد را برای شما انجام دهند.


منبع: consumerreports.org | افزایش طول عمر ماشین لباسشویی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

68 − 67 =